Price Quizzes & Trivia

Curious and eager to learn new trivia about life, the universe, and everything? If yes, what better way to take some awesome price quizzes online? Test yourself and share these price quizzes to find out who is the quiz champ!

Enhance your knowledge about a topic or learn something completely new by answering ultimate price quiz questions.

Each and every price quiz that we have is made up of well-researched and interesting quiz questions. With detailed instant feedback for quiz answers, you can easily learn something new about price with every question you attempt.


Think you know your local real estate market? Take our interactive quiz on asking prices for homes for sale in Malden.

Questions: 5  |  Attempts: 73   |  Last updated: Feb 13, 2013
  • Sample Question
    31 Skyline Drive: 3 bed/3 bath; 1472 sq.ft.

Take a look at these five homes for sale in Woburn and see if you can guess the asking price.

Questions: 5  |  Attempts: 27   |  Last updated: Mar 25, 2019
  • Sample Question
    41 Fairway Drive: Single Family: 3 bed/3 bath; 2694 sq. ft.

This quiz will give me an indication of how well your teams did in teaching each other, and if I need to revisit or reteach concept.

Questions: 10  |  Attempts: 24   |  Last updated: Mar 25, 2019
  • Sample Question
    Which of the following is not part of the promotional mix

Smiggle.smiggle.smiggle.

Questions: 11  |  Attempts: 24   |  Last updated: Jul 30, 2011
  • Sample Question
    How much is a pencil

    Do you know the value of common items? Can you tell what's cheap or expensive? Take this quiz to find out.

Questions: 3  |  Attempts: 24   |  Last updated: Dec 13, 2012
  • Sample Question
        What is the price of a pack of Penway mechanical pencils($)?




You May Also Like: Price Flashcards

Price Questions & Answers


Can you calculate the break-even point for a music CD that costs $12 to make and market and that will be sold for $15? The total quantity that will be sold at that price is 200,000.
Price of a music CD is $12 aand sale value is $15. Quantity ofsales being made is 2,00,000 pieces. Break Even point is where the amount of investment being deployed gets refunded back. The cost price is 2,00,000 $12 = $24,00,000 and the sale price i
What is the difference between Price and Cost?
The cost is known to be the expense that is related to a particular product or service. This signifies the amount that needs to be spent to produce or to market a product or service that will be offered to various customers. The price is the amount o
What is a technique that involves setting prices that all end in either odd or even numbers known as?
Odd even pricing is a technique that involves setting prices in either odd or even pieces.