Definition Of Solving Proportion Word Problems

Reviewed by Editorial Team
The ProProfs editorial team is comprised of experienced subject matter experts. They've collectively created over 10,000 quizzes and lessons, serving over 100 million users. Our team includes in-house content moderators and subject matter experts, as well as a global network of rigorously trained contributors. All adhere to our comprehensive editorial guidelines, ensuring the delivery of high-quality content.
Learn about Our Editorial Process
| By Schindsa
S
Schindsa
Community Contributor
Quizzes Created: 1 | Total Attempts: 655
| Attempts: 655
SettingsSettings
Please wait...
  • 1/5 Questions

    Larry eats 5 Skittles every minute, how many Skittles can Larry eat in 30 minutes?

Please wait...
About This Quiz

Take this quiz and learn more about solving proportion word problems. Let's play this quiz now, all the best!

Definition Of Solving Proportion Word Problems - Quiz

Quiz Preview

  • 2. 

    Stacey can buy 10 pies for $30, how much would it cost Stacey to buy 2 pies?

    Explanation
    If Stacey can buy 10 pies for $30, it means that each pie costs $3. Therefore, if she wants to buy 2 pies, it would cost her $6 (2 pies x $3 per pie).

    Rate this question:

  • 3. 

    Tara can run 4 laps in 11 minutes, how long would it take Tara to run 1 lap?

    Explanation
    Tara can run 4 laps in 11 minutes. To find out how long it would take her to run 1 lap, we can divide the total time by the number of laps. So, 11 minutes divided by 4 laps equals 2.75 minutes. Therefore, it would take Tara 2.75 minutes to run 1 lap.

    Rate this question:

  • 4. 

    Michael can play one hole of golf in 13 minutes, how long would it take Michael to finish one full round of golf (18 holes)?

    Explanation
    If Michael can play one hole of golf in 13 minutes, then it would take him 13 minutes to play one hole. Since there are 18 holes in a full round of golf, it would take him 13 minutes multiplied by 18, which equals 234 minutes, to finish one full round of golf.

    Rate this question:

  • 5. 

    Tim can buy 8 apples for 2 dollars, how much would it cost Tim to buy 25 apples?

    Explanation
    Tim can buy 8 apples for 2 dollars, which means each apple costs 2/8 = 0.25 dollars. Therefore, to buy 25 apples, Tim would need to pay 25 * 0.25 = 6.25 dollars.

    Rate this question:

Quiz Review Timeline (Updated): Mar 21, 2023 +

Our quizzes are rigorously reviewed, monitored and continuously updated by our expert board to maintain accuracy, relevance, and timeliness.

  • Current Version
  • Mar 21, 2023
    Quiz Edited by
    ProProfs Editorial Team
  • Dec 01, 2009
    Quiz Created by
    Schindsa

Related Topics

Back to Top Back to top
Advertisement
×

Wait!
Here's an interesting quiz for you.

We have other quizzes matching your interest.