Quiz: 7th Grade Math Proportion Word Problems!

10 Questions | Total Attempts: 557

SettingsSettingsSettings
Quiz: 7th Grade Math Proportion Word Problems! - Quiz

Are you any good with mathematical word problems? Give this quiz a try. A word problem in mathematics education is generally used to refer to any mathematical exercise in which an example consisting of words and numbers is given. The problem is given more in words, as opposed to mathematical notation. Taking this quiz will help you know about mathematical word problems.


Questions and Answers
  • 1. 
    Tim can buy 8 apples for 2 dollars, how much would it cost Tim to buy 25 apples?
  • 2. 
    Larry eats 5 Skittles every minute, how many Skittles can Larry eat in 30 minutes?
  • 3. 
    Tara can run 4 laps in 11 minutes, how long would it take Tara to run 1 lap?
  • 4. 
    Stacey can buy 10 pies for $30, how much would it cost Stacey to buy 2 pies?
  • 5. 
    Michael can play one hole of golf in 13 minutes, how long would it take Michael to finish one full round of golf (18 holes)?
  • 6. 
    Andrea walks 5 miles per hour, how many miles can Andrea walk in 4 hours
  • 7. 
    Veronica bought 2 pairs of jeans for $23, how much would 3 pairs of jeans cost?
  • 8. 
    Dustin can eat 4 hotdogs in one minute, if he enters a hotdog eating contest that last 15 minutes, how many hotdogs would he consume?
  • 9. 
    Dana can ride her bike 29 feet every 2 seconds, how many feet can she ride in 30 seconds?
  • 10. 
    Zach can make 12 chocolate chip cookies in 18 minutes, how many cookies can he make in one hour (60 minutes)?
Back to Top Back to top