Quiz On 6th Grade Math

Reviewed by Editorial Team
The ProProfs editorial team is comprised of experienced subject matter experts. They've collectively created over 10,000 quizzes and lessons, serving over 100 million users. Our team includes in-house content moderators and subject matter experts, as well as a global network of rigorously trained contributors. All adhere to our comprehensive editorial guidelines, ensuring the delivery of high-quality content.
Learn about Our Editorial Process
| By RoggerFinch
R
RoggerFinch
Community Contributor
Quizzes Created: 203 | Total Attempts: 565,117
| Attempts: 323 | Questions: 15
Please wait...
Question 1 / 15
0 %
0/100
Score 0/100
1. What is 36% of 70?
Submit
Please wait...
About This Quiz
Mental Math Quizzes & Trivia

How good is your knowledge about 6th grade math? Take this quiz and find out now!

2. What is 10^8?
Submit
3. What is 6(2 + 7)?
Submit
4. What is 6^3 (6 raised to the 3rd power)?
Submit
5. What does the number 6476 become after it has been rounded off to the nearest thousand?
Submit
6. What is the square root of 49?
Submit
7. What is the square root of 100?
Submit
8. Which is the price per ounce of an 8 ounce box of rice that costs $1.20?
Submit
9. What is the value if the sum of 2.3 and 3.5 is multiplied by 3?
Submit
10. Which is the best approximation for the number of kilometers in 5 miles?
Submit
11. If the purchase price of a camera is $176, what is the total price if tax is 7%?

Explanation

To calculate the total price of the camera including tax:

First, find the tax amount by multiplying the purchase price by the tax rate. The tax amount is 176 dollars times 0.07, which equals 12.32 dollars.

Then, add the tax amount to the purchase price. The total price is 176 dollars plus 12.32 dollars, which equals 188.32 dollars.

So, the total price of the camera including tax is 188.32 dollars.

Submit
12. If 1/11 of the class was absent and 20 people were present, how many people are in the class?
Submit
13. If steak is $4.65 per pound, what is the cost per ounce?
Submit
14. If 537 kids go on a field trip and each bus holds 42 kids, how many buses are needed?
Submit
15. If 4 people share internet service that is $36.99 a month, how much do they each pay?
Submit
View My Results

Quiz Review Timeline (Updated): Oct 21, 2024 +

Our quizzes are rigorously reviewed, monitored and continuously updated by our expert board to maintain accuracy, relevance, and timeliness.

  • Current Version
  • Oct 21, 2024
    Quiz Edited by
    ProProfs Editorial Team
  • May 14, 2015
    Quiz Created by
    RoggerFinch
Cancel
  • All
    All (15)
  • Unanswered
    Unanswered ()
  • Answered
    Answered ()
What is 36% of 70?
What is 10^8?
What is 6(2 + 7)?
What is 6^3 (6 raised to the 3rd power)?
What does the number 6476 become after it has been rounded off to the...
What is the square root of 49?
What is the square root of 100?
Which is the price per ounce of an 8 ounce box of rice that costs...
What is the value if the sum of 2.3 and 3.5 is multiplied by 3?
Which is the best approximation for the number of kilometers in 5...
If the purchase price of a camera is $176, what is the total price if...
If 1/11 of the class was absent and 20 people were present, how many...
If steak is $4.65 per pound, what is the cost per ounce?
If 537 kids go on a field trip and each bus holds 42 kids, how many...
If 4 people share internet service that is $36.99 a month, how much do...
Alert!

Advertisement