Mathematical Calculations And Measurements Quiz

57 Questions | Total Attempts: 80

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Mathematics Quizzes & Trivia

Are you an expert in mathematical calculations and measurements? How fast can you do it? Would you like to test your knowledge and speed? Check out our online quiz to prove your expertise and flaunt it across the web.


Questions and Answers
  • 1. 
    What is $2.9 m in figures?
    • A. 

      $2 900

    • B. 

      $29 000

    • C. 

      2 900 000

    • D. 

      29 000 000

  • 2. 
    What is $500 096 in words?
    • A. 

      Five thousand and ninety-six dollars

    • B. 

      Fifty thousand and ninety-six dollars

    • C. 

      Five hundred thousand and ninety-six dollars

    • D. 

      Five million and ninety-six dollars

  • 3. 
    In which one of these numbers does 8 have the value of eight hundredths?
    • A. 

      2.87

    • B. 

      21.68

    • C. 

      186

    • D. 

      2869

  • 4. 
    What is 6 gallons of milk in pints? (8 pints = 1 gallon)
    • A. 

      3/4 pint

    • B. 

      1.2 pints

    • C. 

      1.33 pints

    • D. 

      48 pints

  • 5. 
    A plane is due to arrive at 18:00 It is delayed by 3 hours. What time should it arrive now?
    • A. 

      01:00

    • B. 

      09:00

    • C. 

      15:00

    • D. 

      21:00

  • 6. 
    What is 704 – 288?
    • A. 

      416

    • B. 

      526

    • C. 

      584

    • D. 

      992

  • 7. 
    Add 107, 1009 and 12900.
    • A. 

      13 006

    • B. 

      13 016

    • C. 

      14 006

    • D. 

      14 016

  • 8. 
    A man shares $3000 equally between his four children. How much does each child receive?
    • A. 

      120

    • B. 

      700

    • C. 

      705

    • D. 

      750

  • 9. 
    A box of tiles contains 50 tiles. How many tiles are there in 12 boxes?
    • A. 

      600

    • B. 

      510

    • C. 

      502

    • D. 

      500

  • 10. 
    Six people share a bill of $171.00 equally. Each person must pay
    • A. 

      $20.10

    • B. 

      $20.51

    • C. 

      28.03

    • D. 

      28.50

  • 11. 
    Multiply 4064 by 27
    • A. 

      36 576

    • B. 

      109 708

    • C. 

      109 728

    • D. 

      292 608

  • 12. 
    A customer buys 4 kg of green bananas at $4 per kg and 2 cucumbers for $3 each.  What is the total cost?
    • A. 

      $42

    • B. 

      $22

    • C. 

      $20

    • D. 

      $14

  • 13. 
    Which one do you like?
    • A. 

      1250

    • B. 

      1800

    • C. 

      7200

    • D. 

      7332

  • 14. 
    A customer needs 2.6 m of pipe and 0.85 m of pipe. What is the total length of pipe he needs?
    • A. 

      1.11

    • B. 

      1.75

    • C. 

      2.91

    • D. 

      3.45

  • 15. 
    A customer buys 12 packs of ice cream for a party. Each pack costs $4.35 The total cost of the ice cream is
    • A. 

      52.20

    • B. 

      51.60

    • C. 

      48.35

    • D. 

      13.05

  • 16. 
    What is 67.62 kg divided by 6?
    • A. 

      11.10 kg

    • B. 

      11.12 kg

    • C. 

      11.20 kg

    • D. 

       11.27 kg

  • 17. 
    Fifteen chocolate tea balls cost $98.25.  How much does each tea ball cost?
    • A. 

      $6.01

    • B. 

      $6.55

    • C. 

      $7.01

    • D. 

      $7.53

  • 18. 
    A customer buys these items Cheese $6.44 Bread $3.99 The customer pays with $20. How much change should the customer receive?
    • A. 

      $9.55

    • B. 

      $9.57

    • C. 

      $10.57

    • D. 

      10.67

  • 19. 
    A pack of garbage bags costs $4.42 each. A box of soap powder costs $5.58 each. A customer buys 3 packs of garbage bags and a box of soap powder. What is the total cost?
    • A. 

      $17.74

    • B. 

      $18.84

    • C. 

      $19.00

    • D. 

      $19.02

  • 20. 
    An item was $72 A sale offers  1/3  off this price. What is 1/3 of $72?
    • A. 

      20

    • B. 

      24

    • C. 

      30

    • D. 

      33

  • 21. 
    3/4  is the same as
    • A. 

      1/ 32

    • B. 

      1/ 12

    • C. 

      1/4

    • D. 

      1/2

  • 22. 
    One bag of grapes weighs 3/4 kg and another bag of grapes weighs 1/kg. What is the total weight of the grapes?
    • A. 

      1 1/3 kg

    • B. 

      1 1/4 kg

    • C. 

      4/5 kg

    • D. 

      4/6 kg

  • 23. 
    Add  1/10  and  2/5
    • A. 

      1/2

    • B. 

      3/10

    • C. 

      1/4

    • D. 

      3/15

  • 24. 
    What is 3/41/?
    • A. 

      1/16

    • B. 

      1/4

    • C. 

      1/2

    • D. 

      5/8

  • 25. 
    What is 1/8  as a decimal fraction?
    • A. 

      0.125

    • B. 

      0.18

    • C. 

      0.8

    • D. 

      0.81

Back to Top Back to top