Cumulative 2 (Review Of Gcf/Lcm, Ratios/Rates/Proportions)

22 Questions

Settings
Please wait...
Statistics Quizzes & Trivia

MINIMUM PASSING GRADE: 90% Topics Covered: GCF/LCM Ratios, Rates, Proportions This is your REVIEW for your GRADED QUIZ on JUNE 23rd!


Questions and Answers
  • 1. 
    Which one of the following uses UNITS as a way to describe what you are talking about
    • A. 

      Rate

    • B. 

      Ratio

    • C. 

      Both rates and ratios

    • D. 

      None of the above

  • 2. 
    4 apples per 6 oranges is a ratio but NOT a rate
    • A. 

      True

    • B. 

      False

  • 3. 
    The correct way to say 34 km/hr is 34 kilometers _______ hour
  • 4. 
    Imagine that you can eat 4 donuts in 5 minutes.  How would you explain the rate of donuts you eat per ONE minute? 
    • A. 

      1 donut per 1.5 minutes

    • B. 

      4 donuts per 10 minutes

    • C. 

      0.8 donuts per minute

    • D. 

      1.8 donuts per minute

  • 5. 
    Mr.Brzezinski can dribble a basketball 140 times in 60 seconds. How many times can he dribble in 10 seconds? Answer: write only the number and round your answer to the tenths decimal place.  Hint: think proportionally!
  • 6. 
    Give an example of a situation when you can use a “ratio” to describe something in your life. *** If you answer this question then you get it RIGHT ***
  • 7. 
    Write the ratio of 96 runners to 216 swimmers in simplest form.
    • A. 

      96/216

    • B. 

      16/36

    • C. 

      4/9

    • D. 

      9/4

  • 8. 
    Which ratios are equivalent to 4 : 32?
    • A. 

      2 : 96; 2 : 16

    • B. 

      12 : 96; 2 : 16

    • C. 

      12 : 96; 12 : 16

    • D. 

      2 : 96; 12 : 16

  • 9. 
    The American flag is usually made with its width and length in the ratio of 10 to 19. Which dimensions are in the correct ratio for the flag?
    • A. 

      30 ft by 53 ft

    • B. 

      27 ft by 53 ft

    • C. 

      27 in. by 57 in.

    • D. 

      30 in. by 57 in.

  • 10. 
    Maria tossed a coin 20 times and got 12 heads. What is the first step to find the ratio of the number of tails to the total number of tosses?
    • A. 

      Divide 12 by 20

    • B. 

      Subtract 12 from 20

    • C. 

      Multiply 12 by 20

    • D. 

      Add 12 to 20

  • 11. 
    TRUE or FALSE 16 to 3 equals 27 to 5.
    • A. 

      True

    • B. 

      False

  • 12. 
    There are 17 girls and 15 boys in a class.  What is the ratio of boys to the whole class?
    • A. 

      17 : 15

    • B. 

      15 : 17

    • C. 

      15 : 32

    • D. 

      17 : 32

    • E. 

      None of the above

  • 13. 
    Which of the following ratios is equivalent to the ratio 25 / 35?
    • A. 

      50 / 105

    • B. 

      35 / 25

    • C. 

      70 / 50

    • D. 

      5 / 7

    • E. 

      7 / 5

  • 14. 
    Rico and Lamar split a profit in the ratio 3 : 4. Rico received $60. How much money did Lamar receive?
    • A. 

      $120

    • B. 

      $80

    • C. 

      $160

    • D. 

      $20

    • E. 

      None

  • 15. 
    For the Proportion....           If a:72 = 30:41, then a =  Write your answer to the tenths decimal place.
  • 16. 
    At the local zoo, there are 4 penguins, 8 parrots, and 3 monkeys.  What is the ratio of monkeys to total animals?  
    • A. 

      3/15

    • B. 

      3/4

    • C. 

      1/4

  • 17. 
    What ratio is equal in proportion to 8:12
    • A. 

      16:20

    • B. 

      2:3

    • C. 

      24:38

  • 18. 
    A car can travel 300 miles on 30 gallons of gas.  How much gas will it need to go 260 miles?
    • A. 

      13

    • B. 

      26

    • C. 

      10

    • D. 

      28

  • 19. 
    A Unit Rate describes the cost of MORE THAN one item?
    • A. 

      True

    • B. 

      False

  • 20. 
    2 oranges for $0.50What is the unit rate? (label the answer)
    • A. 

      $.25

    • B. 

      $.25 per dollar

    • C. 

      $.25 per orange

  • 21. 
    When we had our Bubble Blowing Contest, why was a Unit Rate so important and easy to use? Check ALL the answers that you think are correct.
    • A. 

      The Unit Rate used DIFFERENT numbers for the denominator!

    • B. 

      The Unit Rate helped us COMPARE many students rates

    • C. 

      The Unit Rate was always Proportional to the student's ORIGINAL rate!!!