1.
Which one of the following uses UNITS as a way to describe what you are talking about?
A. 
B. 
C. 
D. 
2.
4 apples per 6 oranges is a ratio but NOT a rate
3.
The correct way to say 34 km/hr is 34 kilometers _______ hour
4.
Imagine that you can eat 4 donuts in 5 minutes. How would you explain the rate of donuts you eat per ONE minute?
A. 
B. 
C. 
D. 
5.
Mr.Brzezinski can dribble a basketball 140 times in 60 seconds. How many times can he dribble in 10 seconds?
Answer: write only the number and round your answer to the tenths decimal place.
Hint: think proportionally!
6.
Give an example of a situation when you can use a “ratio” to describe something in your life.
*** If you answer this question then you get it RIGHT ***
7.
Write the ratio of 96 runners to 216 swimmers in simplest form.
A. 
B. 
C. 
D. 
8.
Which ratios are equivalent to 4 : 32?
A. 
B. 
C. 
D. 
9.
The American flag is usually made with its width and length in the ratio of 10 to 19. Which dimensions are in the correct ratio for the flag?
A. 
B. 
C. 
D. 
10.
Maria tossed a coin 20 times and got 12 heads. What is the first step to find the ratio of the number of tails to the total number of tosses?
A. 
B. 
C. 
D. 
11.
TRUE or FALSE
16 to 3 equals 27 to 5.
12.
There are 17 girls and 15 boys in a class. What is the ratio of boys to the whole class?
A. 
B. 
C. 
D. 
E. 
13.
Which of the following ratios is equivalent to the ratio 25 / 35?
A. 
B. 
C. 
D. 
E. 
14.
Rico and Lamar split a profit in the ratio 3 : 4.
Rico received $60.
How much money did Lamar receive?
A. 
B. 
C. 
D. 
E. 
15.
For the Proportion.... If a:72 = 30:41, then a =
Write your answer to the tenths decimal place.
16.
At the local zoo, there are 4 penguins, 8 parrots, and 3 monkeys. What is the ratio of monkeys to total animals?
17.
What ratio is equal in proportion to 8:12
18.
A car can travel 300 miles on 30 gallons of gas. How much gas will it need to go 260 miles?
A. 
B. 
C. 
D. 
19.
A Unit Rate describes the cost of MORE THAN one item?
20.
2 oranges for $0.50What is the unit rate? (label the answer)
21.
5 cases of soda for $15.50Find the unit rate.
A. 
B. 
C. 
D. 
22.
TRUE or FALSE
The two triangles above are PROPORTIONAL to each other.
23.
What is the largest number of people that could share 72 apples and 54 bananas?
24.
Which is the GCF of 18 and 24?
A. 
B. 
C. 
D. 
25.
What is the GCF of 10 and 21?