Ratios, Rates, And Proportions

10 Questions | Total Attempts: 1111

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Proportion Quizzes & Trivia

TEST TOMORROW! Here is some practice! WORK THEM OUT ON ANOTHER PIECE OF PAPER! Do NOT make GUESSES.


Questions and Answers
  • 1. 
    Write the ratio as a fraction in simplest form.  28 to 12
    • A. 

      3/7

    • B. 

      14/6

    • C. 

      7/3

    • D. 

      2/1

  • 2. 
    Write the ratio as a fraction in simplest form.8 meters : 240 centimeters
    • A. 

      1 / 30

    • B. 

      10 / 3

    • C. 

      800 / 240

    • D. 

      8 / 240

  • 3. 
    Megan traveled to her grandma's house, which is 200 miles away.  It took her about 5 hours to get there.  What was her average speed in miles per hour?
    • A. 

      40 miles per hour

    • B. 

      200/5 miles per hour

    • C. 

      .025 miles per hour

    • D. 

      4 miles per hour

  • 4. 
    Cassie and her friends ate 2 pizzas in 10 minutes.  What is the rate per minute?
    • A. 

      5 pizzas per minute

    • B. 

      .5 pizzas per minute

    • C. 

      1 pizza per minute

    • D. 

      .2 pizzas per minute

  • 5. 
    Which box of cereal is the better buy?
    • A. 

      $2.50 for 12 oz.

    • B. 

      $3.60 for 18 oz.

    • C. 

      $4.95 for 24 oz.

  • 6. 
    Do the ratios 15/4 and 26/7 form a proportion?
    • A. 

      Yes, they're equal!

    • B. 

      No, they're not!

  • 7. 
    Solve the proportion:45 / 5 = s / 7
    • A. 

      S = 63

    • B. 

      S = 32

    • C. 

      S = 49

    • D. 

      S = 70

  • 8. 
    An 8 oz. glass of orange juice contains 72 milligrams of vitamin C.  If I wanted 60 milligrams if vitamin C, how many oz. of juice would I need to drink?
    • A. 

      6 2/3 ounces of juice

    • B. 

      9.6 ounces of juice

    • C. 

      540 ounces of juice

  • 9. 
    There is a recipe for cake that calls for 4 1/4  cups of flour.  If this recipe serves 6 people, then how much flour is needed to serve a party of 14 people?  Round to the nearest tenth.
    • A. 

      10.5 cups of flour

    • B. 

      19.7 cups of flour

    • C. 

      9.9 cups of flour

    • D. 

      1.8 cups of flour

  • 10. 
    How many dogs are in the dog park if there are 24 people, and there are 2 dogs for every 3 people?
    • A. 

      18 dogs

    • B. 

      16 dogs

    • C. 

      6 dogs

    • D. 

      36 dogs

Back to Top Back to top