How Much Do You Think Does It Cost?

7 Questions | Total Attempts: 136

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Los Angeles Quizzes & Trivia

Get a sense of how much groceries cost in Los Angeles.


Questions and Answers
  • 1. 
    How much do you think does a gallon of Ice Tea cost approximately?
    • A. 

      $1.22

    • B. 

      $3.59

    • C. 

      $5.23

    • D. 

      $7.67

  • 2. 
    How much do you think does a box of cereal cost approximately?
    • A. 

      $2.49

    • B. 

      $4.34

    • C. 

      $5.12

    • D. 

      $6.54

  • 3. 
    How much do you think does a pound of apples cost approximately?
    • A. 

      $1.94

    • B. 

      $2.15

    • C. 

      $4.54

    • D. 

      $5.21

  • 4. 
    How much do you think does a box of cookies cost approximately?
    • A. 

      $0.99

    • B. 

      $1.98

    • C. 

      $2.49

    • D. 

      $4.50

  • 5. 
    How much do you think does a dozen eggs cost approximately?
    • A. 

      $0.55

    • B. 

      $1.89

    • C. 

      $2.45

    • D. 

      $4.00

  • 6. 
    How much do you think does a pack of spaghetti cost approximately?
    • A. 

      $0.95

    • B. 

      $1.59

    • C. 

      $2.49

    • D. 

      $4.44

  • 7. 
    How much do you think does half a gallon of milk cost approximately?
    • A. 

      $0.85

    • B. 

      $1.20

    • C. 

      $1.79

    • D. 

      $4.59