Vsol 8.3 Number And Number Sense

9 Questions | Total Attempts: 108

SettingsSettingsSettings
Number Quizzes & Trivia

Pre-Algebra assessment over ratio, rates and proportions.


Questions and Answers
  • 1. 
    Joe paid $2.79 for a gallon of milk.  What is the cost per quart of milk?
    • A. 

      $0.70

    • B. 

      $1.40

    • C. 

      $0.93

    • D. 

      $0.55

  • 2. 
    In a recent survey about online customer service, 54 percent of the shoppers said they used online customer service to track their packages.  If 350 shoppers who own a computer responded, how many would you expect to say they used online customer service to track packages?
    • A. 

      19

    • B. 

      84

    • C. 

      154

    • D. 

      189

  • 3. 
    A model airplane is built using a 1:16 scale.  On the model, the length of the wing span is 5 4/5 feet.  What is the actual length of the wing?
    • A. 

      84.8 ft

    • B. 

      91.6 ft

    • C. 

      92.8 ft

    • D. 

      89.8 ft

  • 4. 
    On a recent quiz, Randy answered 47 out of 50 questions correctly, Eduardo answered 91 percent of the questions correctly and Kelli answered 18 out of 20 questions correctly.  Who had the highest score?
    • A. 

      Randy

    • B. 

      Eduardo

    • C. 

      Kelli

    • D. 

      All the same

  • 5. 
    In a school chorale, there are 16 sopranos, 15 altos, 12 tenors and 17 basses.  Which group makes up exactly 25 percent of the chorale?
    • A. 

      Tenors

    • B. 

      Altos

    • C. 

      Sopranos

    • D. 

      Basses

  • 6. 
    Ryan wants to buy a tent that costs $150 for his camping trip.  The tent is on sale at a 30 percent discount.  What will be the sale price of the tent?
    • A. 

      $95

    • B. 

      $110

    • C. 

      $45

    • D. 

      $105

  • 7. 
    The attendance at a school fair increased from 780 people in 2003 to 975 people in 2004. What is the percent of increase in attendance?
    • A. 

      2.5%

    • B. 

      20%

    • C. 

      25%

    • D. 

      80%

  • 8. 
    Cassandra ordered 4 T-shirts at an online store for $6.50 each, plus 4.5% sales tax and $3.50 for shipping.  What was the total cost of her order?
    • A. 

      $41.20

    • B. 

      $30.67

    • C. 

      $38.30

    • D. 

      $28.58

  • 9. 
    A teacher writes the numbers 1 through 8 on separate index cards and places them in an envelope.  One card is drawn and if the card has a prime number on it then the class will get ice cream.  What is the probability the class will get ice cream?
    • A. 

      62.5%

    • B. 

      50%

    • C. 

      33%

    • D. 

      25%

Back to Top Back to top