Solving for Missing Probabilities

Reviewed by Editorial Team
The ProProfs editorial team is comprised of experienced subject matter experts. They've collectively created over 10,000 quizzes and lessons, serving over 100 million users. Our team includes in-house content moderators and subject matter experts, as well as a global network of rigorously trained contributors. All adhere to our comprehensive editorial guidelines, ensuring the delivery of high-quality content.
Learn about Our Editorial Process
| By Thames
T
Thames
Community Contributor
Quizzes Created: 7049 | Total Attempts: 9,519,298
| Questions: 10
Please wait...
Question 1 / 10
0 %
0/100
Score 0/100
1) P(A) = 0.45, P(B) = 0.35, P(A ∪ B) = 0.70. Find P(A ∩ B).

Explanation

P(A ∩ B) = P(A) + P(B) − P(A ∪ B) = 0.45 + 0.35 − 0.70 = 0.10.

Submit
Please wait...
About This Quiz
Solving For Missing Probabilities - Quiz

Sometimes in probability, not all the numbers are given—but the missing values can be found! In this quiz, you’ll work on solving for unknown probabilities using given information and logical reasoning. Take this quiz to strengthen your detective skills in probability.

2)
We’ll put your name on your report, certificate, and leaderboard.
2) P(A) = 0.60, P(B) = 0.50, P(A ∪ B) = 0.85. Find P(A ∩ B).

Explanation

0.60 + 0.50 − 0.85 = 0.25.

Submit
3) P(A) = 0.60, P(B) = 0.50, P(A ∩ B) = 0.25. Find P(A ∪ B).

Explanation

P(A ∪ B) = 0.60 + 0.50 − 0.25 = 0.85.

Submit
4) P(A ∪ B) = 0.92, P(A) = 0.65, P(B) = 0.50. Find P(A ∩ B).

Explanation

0.65 + 0.50 − 0.92 = 0.23.

Submit
5) P(A) = 0.80, P(B) = 0.70, P(A ∩ B) = 0.60. Find P(A ∪ B).

Explanation

0.80 + 0.70 − 0.60 = 0.90.

Submit
6) P(A) = 0.30, P(B) = 0.25, P(A ∩ B) = 0.15. Find P(A ∪ B).

Explanation

0.30 + 0.25 − 0.15 = 0.40.

Submit
7) P(A ∪ B) = 0.78, P(A) = 0.48, P(A ∩ B) = 0.20. Find P(B).

Explanation

P(B) = 0.78 − 0.48 + 0.20 = 0.50.

Submit
8) P(A ∪ B) = 0.62, P(B) = 0.41, P(A ∩ B) = 0.12. Find P(A).

Explanation

P(A) = 0.62 − 0.41 + 0.12 = 0.33.

Submit
9) P(A) = 0.58, P(B) = 0.46, P(A ∩ B) = 0.29. Find P(A ∪ B).

Explanation

0.58 + 0.46 − 0.29 = 0.75.

Submit
10) P(A) = 0.45, P(B) = 0.40, P(A ∪ B) = 0.72. Find P(A ∩ B).

Explanation

0.45 + 0.40 − 0.72 = 0.13.

Submit
View My Results

Quiz Review Timeline (Updated): Oct 13, 2025 +

Our quizzes are rigorously reviewed, monitored and continuously updated by our expert board to maintain accuracy, relevance, and timeliness.

  • Current Version
  • Oct 13, 2025
    Quiz Edited by
    ProProfs Editorial Team
  • Oct 07, 2025
    Quiz Created by
    Thames
Cancel
  • All
    All (10)
  • Unanswered
    Unanswered ()
  • Answered
    Answered ()
P(A) = 0.45, P(B) = 0.35, P(A ∪ B) = 0.70. Find P(A ∩ B).
P(A) = 0.60, P(B) = 0.50, P(A ∪ B) = 0.85. Find P(A ∩ B).
P(A) = 0.60, P(B) = 0.50, P(A ∩ B) = 0.25. Find P(A ∪ B).
P(A ∪ B) = 0.92, P(A) = 0.65, P(B) = 0.50. Find P(A ∩ B).
P(A) = 0.80, P(B) = 0.70, P(A ∩ B) = 0.60. Find P(A ∪ B).
P(A) = 0.30, P(B) = 0.25, P(A ∩ B) = 0.15. Find P(A ∪ B).
P(A ∪ B) = 0.78, P(A) = 0.48, P(A ∩ B) = 0.20. Find P(B).
P(A ∪ B) = 0.62, P(B) = 0.41, P(A ∩ B) = 0.12. Find P(A).
P(A) = 0.58, P(B) = 0.46, P(A ∩ B) = 0.29. Find P(A ∪ B).
P(A) = 0.45, P(B) = 0.40, P(A ∪ B) = 0.72. Find P(A ∩ B).
Alert!

Back to Top Back to top
Advertisement