Unit 5 Test On Ratios And Proportionality Math 7 Plus

30 Questions | Total Attempts: 163

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Unit 5 Test On Ratios And Proportionality Math 7 Plus

Hello Students. Today you will take your first online test. This test was designed to measure your competency of ratios and proportions, so please take this assessment seriously. While completing this test, please remember to read all directions and simplify answers to the lowest form. In addition to submitting your answer online, I am requesting all students show work for each test item. If you fail to produce the needed work for your test, I will deduct 20 points from your certificate grade, so please show work. Again take this test seriously, use your time wisely and check over your work to catch any careless mistakes. Good Luck and remember the deadline for submission is Sunday, Feb 1 at 6:00 pm. Mrs. Baptist


Questions and Answers
  • 1. 
    A parking lot contains 18 American cars and 63 foreign cars. Write the ratio of American cars to foreign cars. ( All answers should be in simplest forms)
  • 2. 
    During a trip, a car traveled 249.2 miles in 4 hours. How many miles per hour did the car travel?
  • 3. 
    Two drinks are on sale at a store. Drink A costs $1.28 for 16 ounces. Drink B costs $2.16 for 24 ounces. Determine the unit rate for Drink A. Round the answer to the nearest cent.
  • 4. 
    Are the following  ratios proportional? Write yes or no. Remember to show your work on the original test to support your answer.
  • 5. 
    Write the name of the math symbol
  • 6. 
    What is the name of this symbol?
  • 7. 
     Two fractions (ratios) equal to one another is called a(n)
  • 8. 
    A ratio that compares two different measurements with a denominator of 1.
  • 9. 
    Carol spends 17 hours in a 2-week period practicing her culinary skills. How many hours did she practice in 5 weeks.How many hours did she practice?   
  • 10. 
    Seven bananas contain 3.5 milligrams of Vitamin B6. How many bananas contain 9.31 milligrams of Vitamin B6? Round to the nearest tenth.
  • 11. 
    A worker at a tire shop can install 4 new tires in 1.3 hours. At this rate, how long would it take the worker to install new tires for 75 cars if each car will receive 4 tires?
  • 12. 
    Terry paid $8.75 for 5 pounds of pears. At this rate, how many pounds of pears could she buy with $61.25. Remember to include your unit of measurement.
  • 13. 
     You find that your watch gains 2 minutes in 6 hours. How much will it gain in 3 days? Remember to include your unit of measurement. 
  • 14. 
    Find the missing side measurement. Remember to include your unit of measurement.
  • 15. 
    Are the ratios below proportional? Write yes or no.3 to 8, 21 to 41  
  • 16. 
    An employee working at an electronics store earned $3582 for working 3 months during the summer. What did the employee earn for the first two months? 
  • 17. 
    What is the length of the pole? Remember to include your unit of measurement
  • 18. 
    Number of hoursPay 0$02$153$24.7511$107.25The following chart shows the pay a babysitter made for different hours of work. Does the babysitter's pay represent a proportional relationship? Type yes or no.
  • 19. 
    If the above trapezoid is enlarged by a scale factor of 6, what will be the perimeter of the new trapezoid?  Remember to include unit of measurement.
  • 20. 
    Which graph shows water being displaced (moved) from a container in a least(shortest) amount of time? 
  • 21. 
    The graphs below show the cost "y" of buying "x" pounds of fruit. One graph shows the cost of buying "x" pounds of peaches and the other shows "x" pounds of plums. Select the answer that best describes the situation.
    • A. 

      Peaches and plums cost the same amount per pound.

    • B. 

      Peaches cost less per pound than plums.

    • C. 

      Peaches cost more per pound than peaches.

    • D. 

      Plums cost less the more pounds you buy.

  • 22. 
    The school magazine offers you $2600 to write a 1500-word article dealing with spring-break activities. To the nearest cent, what is the rate per word? ( Remember to type a dollar sign)
  • 23. 
    At Duckie’s Gas ‘n’ Stuff, Gatorade is sold in 4 different sizes as shown below. Which size is the better deal? GatoradeSize (oz)Price ($)16 $1.3924$1.8932$2.6964$5.19
  • 24. 
    Blast from the past........... Solve the two-step equation. x is equal to2x + 6 = -12
  • 25. 
    Find the slope of the line through each pair of points. (17, −13), (17, 8) 
Back to Top Back to top