Real Life Math Application Test

15 Questions | Total Attempts: 398

SettingsSettingsSettings
Real Life Math Application Test - Quiz

Almost every one of us has studied Mathematics in school. Some of us were even good at it. But, do you actually imply what was taught in your daily life? Take this test about mathematical applications in real life to get a better idea of how math helps us all on our regular days.


Questions and Answers
  • 1. 
    What is the value of two dimes and three nickels?
    • A. 

      0.25

    • B. 

      0.4

    • C. 

      0.35

    • D. 

      0.3

  • 2. 
    If your cell phone plan includes 500 minutes and you have used 180, how much time do you have left?
    • A. 

      408 Minutes

    • B. 

      440 Minutes

    • C. 

      320 Minutes

    • D. 

      220 Minutes

  • 3. 
    How much would a three-topping pizza cost if toppings are $1.00 each and the cheese pizza is $7.99?
    • A. 

      8.02

    • B. 

      8.99

    • C. 

      11.99

    • D. 

      10.99

  • 4. 
    If the paper costs $1.50 on Sundays and 50 cents other days, how much does a week of papers cost?
    • A. 

      4.5

    • B. 

      1

    • C. 

      2

    • D. 

      3.5

  • 5. 
    If your brunch was 1,350 calories and dinner was 1,100 calories, how many calories did you eat?
    • A. 

      250

    • B. 

      2,050

    • C. 

      2,450

    • D. 

      3,450

  • 6. 
    How much will a taxi ride of eight miles cost, if you pay 50 cents per mile with a $5 minimum?
    • A. 

      5

    • B. 

      4

    • C. 

      8.5

    • D. 

      8

  • 7. 
    If Belle read 320 pages of a book, and Carlos read 105 pages, how much farther did Belle read?
    • A. 

      85 Pages

    • B. 

      425 Pages

    • C. 

      215 Pages

    • D. 

      125 Pages

  • 8. 
    If a pizza has three servings of 600 calories each, how many calories are in the whole pizza?
    • A. 

      3,600

    • B. 

      1,800

    • C. 

      1,200

    • D. 

      1,000

  • 9. 
    If you buy two dozen doughnuts and 1/3 of them are glazed, how many doughnuts are glazed?
    • A. 

      24

    • B. 

      8

    • C. 

      4

    • D. 

      12

  • 10. 
    If the price of stamps increases by two cents each, how much more will a book of 20 cost?
    • A. 

      22 Cents

    • B. 

      20 Cents

    • C. 

      80 Cents

    • D. 

      40 Cents

  • 11. 
    If ground beef is selling for $2.75 per pound, how much would a three-pound package cost?
    • A. 

      5.75

    • B. 

      8.25

    • C. 

      6.75

    • D. 

      11

  • 12. 
    If gas costs $3 per gallon, and you have $39 to spend, how many gallons can you afford?
    • A. 

      13 Gallons

    • B. 

      39 Gallons

    • C. 

      36 Gallons

    • D. 

      10 Gallons

  • 13. 
    If bananas cost 40 cents per pound, and you buy 2.5 pounds, how much will you spend?
    • A. 

      0.65

    • B. 

      2.5

    • C. 

      1

    • D. 

      10

  • 14. 
    How much would 30 tennis balls cost, at a price of $5 for each can of three balls?
    • A. 

      150

    • B. 

      30

    • C. 

      100

    • D. 

      50

  • 15. 
    If you watch 2.5 hours of TV every day, how many hours do you watch in a week?
    • A. 

      9.5

    • B. 

      30

    • C. 

      17.5

    • D. 

      11

Back to Top Back to top