Relationships Between Quantities Unit Test Pmi Algebra I

18 Questions | Total Attempts: 40

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Relationships Between Quantities Unit Test				 Pmi Algebra I


Questions and Answers
  • 1. 
    You are at the grocery store and pricing packs of Gatorade and PowerAde. Gatorade costs $.68 per bottle and comes in a pack of 10. PowerAde costs $5.99 for an 8-pack of bottles (the bottles are the same sizes.) You want to purchase the brand the costs the least per bottle.
    1. Find the unit price of a bottle of PowerAde
    2. Find the total cost of the pack of Gatorade
    3. Which are you purchasing?
    4. Is the best deal the same as the pack with the cheapest total price?
  • 2. 
    Steve is able to walk 22 yards in 30 seconds.
    1. At this rate, how many inches can he walk in 30 seconds?
    2. At this rate, how many centimeters can he walk in 30 seconds?
    3. How many miles per hour would Steve be able to walk?
  • 3. 
    Stacy bought a tree to decorate her apartment. The tree is 4.5 feet tall. To find the price she must know how tall the tree is in inches. What is the height in inches?
    • A. 

      2.7 inches

    • B. 

      54 inches

    • C. 

      23 inches

    • D. 

      .375 inches

  • 4. 
    There is a parking space that is 2.4 yards wide. Your car is 7 feet wide. Will your car fit into the parking spot?
    • A. 

      Yes

    • B. 

      No

  • 5. 
    To enter yourself into a running competition you must submit rates in feet per second. You timed yourself running 2 miles in 16.5 minutes. Which is the correct rate you should submit?
    • A. 

      38400 feet/sec

    • B. 

      5.3 feet/sec

    • C. 

      19200 feet/sec

    • D. 

      10.7 feet/sec

  • 6. 
    A portion of the annual dog show competition is based on dog’s speed. A Black Labrador Retriever runs at a rate of 8 feet per second. A Chesapeake Bay Retriever runs at a rate of 6 miles per hour. Which dog would win this portion of the competition?
    • A. 

      Black Labrador Retriever

    • B. 

      Chesapeake Bay Retriever

  • 7. 
    Jessica works 7 days a week at an internship in Paris, France. She makes 70 Euros per day. When she comes back to America she needs to know how many dollars per week she was making. What is the correct amount?                     (1 Euro = 1.37 dollars)
    • A. 

      $479.50/week

    • B. 

      $357.66/week

    • C. 

      $671.30/week

    • D. 

      $335.65/week

  • 8. 
    It takes 18 tablespoons of sugar to make enough brownies for all the students in your class. You have 1.5 cups in your cabinet. Will you have enough or will you need to go to the store to buy more?
    • A. 

      You will have enough

    • B. 

      You will have to go to the store to buy more

  • 9. 
    Pick the most appropriate way to measure the rate of filling an Olympic sized swimming pool.
    • A. 

      Ounces per hour

    • B. 

      Gallons per hour

    • C. 

      Cups per minute

    • D. 

      Cups per hour

  • 10. 
    You have a circle-shaped mirror in your bedroom. You need to figure out where to hang it, so you must find the diameter of the circle. You know the radius is 34 centimeters. How long is the diameter in inches? (Diameter=2*radius)
    • A. 

      26.8 inches

    • B. 

      86.4 inches

    • C. 

      172.7 inches

    • D. 

      13.4 inches

  • 11. 
    Find the cost of a tub of ice cream that holds 5 gallons if it costs $1.499 per gallon.
    • A. 

      $8.00

    • B. 

      $3.50

    • C. 

      $3.33

    • D. 

      $7.50

  • 12. 
    Your lamp can fit light bulbs that have a radius of 6 cm. The box of light bulbs you have says they have a radius of two inches. Will the light bulbs fit in the lamp?
  • 13. 
    Shawn and Corey are racing each other in gym class. The gym teacher is going to give the student who can run faster an extra credit point. Shawn runs at an average rate of 7 miles per hour. Corey runs at an average rate of 720 feet per minute. Who will receive the extra credit point?
  • 14. 
    You are measuring your feet at the shoe store to determine what shoe size to buy. On the measurement device there are centimeters, inches, and millimeters. Which unit would you pick? Explain why.
  • 15. 
    To qualify for regionals your crew team must row at a rate of 65 strokes per minute. During practice, your boat finished 7500 strokes in two hours. Will your boat qualify for regionals?‚Äč
  • 16. 
    You have $15 in your wallet. You want to buy a package of chicken that costs $4.999 per pound. The package weighs 4 pounds. Estimate the cost, and then decide if you have enough money. 
  • 17. 
    Explain what you think the most appropriate way to measure the speed at which you can ride a bike is. Why?
  • 18. 
    Rachel is spending 5 Pesos everyday on pubic transportation while she studies abroad. Her mother would like to know how much she is spending in dollars per week. What is the cost? (1 dollar = 12.92 Pesos)
Back to Top Back to top