2018 End Of Semester Test - 7th Grade

18 Questions | Total Attempts: 342

SettingsSettingsSettings
7th Grade Quizzes & Trivia

.


Questions and Answers
  • 1. 
    Finding how much ONE quantity would be           (per gallon, per ounce, per person)
    • A. 

      Proportion

    • B. 

      Ratio

    • C. 

      Unit

    • D. 

      Unit rate

  • 2. 
    Two ratios that are equivalent.
    • A. 

      Proportion

    • B. 

      Ratio

    • C. 

      Unit rate

    • D. 

      Rate

  • 3. 
    Equivalent
    • A. 

      Various

    • B. 

      Total

    • C. 

      Sum

    • D. 

      Equal

  • 4. 
    Review:  Percent means out of...
    • A. 

      1

    • B. 

      10

    • C. 

      100

    • D. 

      1,000

  • 5. 
    A car can travel 300 miles on 30 gallons of gas.  How much gas will it need to go 260 miles?
    • A. 

      13

    • B. 

      26

    • C. 

      10

    • D. 

      28

  • 6. 
    2 oranges for $0.50What is the unit rate? (label the answer)
    • A. 

      $.25

    • B. 

      $.25 per dollar

    • C. 

      $.25 per orange

  • 7. 
    5 cases of soda for $15.50Find the unit rate.
    • A. 

      $3.10

    • B. 

      $77.50

    • C. 

      $3.00

    • D. 

      $5.00

  • 8. 
    Write this ratio as a percent.  56 out of 100
  • 9. 
    There are six colored marbles.  Two of the marbles are red, one of the marbles is blue and three of the marbles are green.  What percentage of the marbles are green?
  • 10. 
    Marlo can run 2 miles in 15 minutes. How many miles can Marlo run in 60 minutes?
    • A. 

      4 miles

    • B. 

      8 miles

    • C. 

      15 miles

    • D. 

      450 miles

  • 11. 
    Nick played basketball against Mr. Casarella. He made 8 baskets for every 12 shots that he took. How many baskets would he make if he took 60 shots?
    • A. 

      24 baskets

    • B. 

      35 baskets

    • C. 

      40 baskets

    • D. 

      90 baskets

  • 12. 
    20% off of $150 Beats headphones is how much?
  • 13. 
    Find 15% of $34. 
  • 14. 
    Maria received 27 out of a possible 36 points on a test. What percent was her score?[Blank]
  • 15. 
    Three out of every 4 students have sneakers on today. In a classroom of 28 students, how many are not wearing sneakers?
  • 16. 
    Write this percent as a ratio in word form.[Blank] 38 percent
  • 17. 
    There are four colored pieces of paper.  One of the pieces of paper is pink, two of the pieces of paper are purple, and one piece of paper is orange.  What percentage of the pieces of paper is pink?
  • 18. 
    What are going to do during Christmas break?
    • A. 

      Take online math tests everyday

    • B. 

      Read 100 books

    • C. 

      Enjoy your time away from school!  :)

    • D. 

      Option 4

Back to Top Back to top