Integrated Math 1 - Lesson 1 Quiz

12 Questions | Total Attempts: 115

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Integrated Math 1 - Lesson 1 Quiz

Questions and Answers
  • 1. 
    The Debate Team at your school is selling cookies as a fund-raiser. You need to decide how much to charge for each cookie. You take a poll and estimate the total number of cookies that you can sell at different prices. The results are provided in the table below. In this situation, which variable is naturally independent and which is dependent? Type the independent variable first and separate it from the depedent variable with a comma.  Use all lowercase letters and use spaces after each word, colon, and comma. Your options are price per cookie and number of cookies sold. Label/type each variable as follows: independent: type your answer, dependent: type your answer
  • 2. 
    Explain your reasoning in deciding which variable was independent and which was dependent. 
  • 3. 
    Create a graph like the one shown below on your own paper/graph paper. Plot the given data from the table in number 1 (also shown below) and  turn it in to me. When you are finished, type: "See graph" in the answer box below.
  • 4. 
    Use the pattern in the table or your graph to estimate the number of cookies you will sell if you sell them for 35 cents each. Type the number and unit for your answer. ____ cookies use all lowercase letters and a space after the number you type. *You will have to explain your reasoning in a later question, so keep this in mind.
  • 5. 
    Use the pattern in the table or your graph to estimate the number of cookies you will sell if you sell them for 70¢ each. Type the number and unit for your answer. ____ cookies use all lowercase letters and a space after the number you type. *You will have to explain your reasoning in a later question, so keep this in mind.
  • 6. 
    Explain your reasoning in determining the number of cookies that would be sold when charging 35 cents for each cookie, and then explain how you determined the number of cookies that would be sold when charging 70 cents.  Look at the table below or your graph to help you word your reasoning.
  • 7. 
    The local bakery will donate 300 cookies for your sale. What should you charge per cookie so that you sell them all? **You will have to explain your reasoning in the next question. When typing your answer type the money unit spaced after the number like this: # cents
  • 8. 
    Explain your reasoning in deciding the price to charge to sell 300 cookies for the previous question.
  • 9. 
    Describe the overall pattern of change relating price per cookie and number of cookies sold.  Use your graph or the table below to help you see the pattern and put it into words.
  • 10. 
    Pat competes in the 1,600-meter run for his high school track team. Clearly the time it takes Pat to complete the run depends on his average running speed. If Pat’s average speed is 2 meters per second, it will take him 800 seconds to complete the race. Complete the table below showing the way that race time and average speed are related. Make your own table on your own paper first.  It will be needed to help answer the last question on the quiz. Type your answers in order in the answer box.  Use commas to separate the numbers and use a space after each comma. You are only typing the numbers that would fill in the blanks in the table. If rounding is required, round numbers to TWO DECIMAL PLACES.
  • 11. 
    Create a graph on your own paper/graph paper that shows how race time changes as average speed increases. Be sure to PROPERLY label your graph. Turn this graph in to me when the quiz is over. When you are finished, type: "See graph" in the answer box below.
  • 12. 
    Describe the pattern of change that you see in both the table and the graph you completed on your own paper.  The table (with blanks) is given again below for your own reference (just in case you did not do it on your own paper like suggested).