ISEE Middle Level Exam Prep

10 Questions | Total Attempts: 118

SettingsSettingsSettings
ISEE Middle Level Exam Prep - Quiz

Improve your knowledge with this quiz. The quiz makes your understanding of concept such as space time and quantity. Do you want to understand beyond using quantity alone in your judgements. The test questions are made for you.


Questions and Answers
  • 1. 
    The bookshop sale has recorded the daily sale of self-help books for the past 8 days: 140, 138, 113, 153, 140, 135, 129, 148. Find the mean.
    • A. 

      137

    • B. 

      135

    • C. 

      207

    • D. 

      140

  • 2. 
    A rectangle has a perimeter of 28 cm and a length of 5 cm, what is its area?
    • A. 

      35 cm2

    • B. 

      28 cm2

    • C. 

      25 cm2

    • D. 

      45 cm2

  • 3. 
    7,983,356 x 0.001 =
    • A. 

      798.3356

    • B. 

      7,983.356

    • C. 

      7,983,356,000

    • D. 

      79,833.56

  • 4. 
    Henry’s Dutch class has 3:1 ratio of girls to boys and Alice’s Italian class has a 2:1 ratio of boys to girls. If there are 24 students in the Dutch class and 30 in the Italian class, how many boys are there in the two classes combined?
    • A. 

      1

    • B. 

      38

    • C. 

      26

    • D. 

      30

  • 5. 
    Oliver enters a raffle to win a new car. If 50 names are entered into the raffle. What is the probability that Oliver wins the car?
    • A. 

      2%

    • B. 

      5%

    • C. 

      10%

    • D. 

      1%

  • 6. 
    A box has a height of 15 cm, a length of 10 cm and a volume of 1200 cm3. What is its width?
    • A. 

      8 cm

    • B. 

      10 cm

    • C. 

      14 cm

    • D. 

      12 cm

  • 7. 
    Select the response that is in correct order from least to greatest.
    • A. 

      1/5, ½, 2/3, ¾

    • B. 

      ½, 2/3, ¾, 1/5

    • C. 

      ½, 2/3, 1/5, ¾

    • D. 

      1/5, 2/3, ½, ¾

  • 8. 
    What is the greatest common factor of 35 and 42?
    • A. 

      6

    • B. 

      5

    • C. 

      8

    • D. 

      7

  • 9. 
    Solve for x. 4x = 256
    • A. 

      3

    • B. 

      2

    • C. 

      5

    • D. 

      4

  • 10. 
    Stephanie buys a 12 pack of soda for $9. What is the unit rate?
    • A. 

      $0.75/soda

    • B. 

      $0.55/soda

    • C. 

      $0.70/soda

    • D. 

      $0.80/soda

Back to Top Back to top