Mathematics Challenge Trivia Quiz Questions!

16 Questions | Total Attempts: 3603

SettingsSettingsSettings
Mathematics Challenge Trivia Quiz Questions! - Quiz

Math for a high percentage of people is probably the hardest subject they have ever come across. This notion can be changed by introducing the person to some math problems that will help them out. Do you have a passion for math and are up for a challenge? Take up this test and see what it is all about. All the best!


Questions and Answers
  • 1. 
    What number does the Roman numeral "X" stand for?
    • A. 

      Five

    • B. 

      50

    • C. 

      10

    • D. 

      One

  • 2. 
    What number comes next in this sequence: 8, 16, 32, 64...?
    • A. 

      1024

    • B. 

      84

    • C. 

      48

    • D. 

      128

  • 3. 
    If your drive to work is 14 miles each way, and you work five days, how far do you drive each week?
    • A. 

      70 Miles

    • B. 

      280 Miles

    • C. 

      140 Miles

    • D. 

      28 Miles

  • 4. 
    How long will it take Shelly to mow the 40 sq ft lawn, if she can mow 5 sq ft of lawn in 20 minutes?
    • A. 

      2 Hours And 40 Minutes

    • B. 

      3 Hours And 10 Minutes

    • C. 

      2 Hours

    • D. 

      2 Hours And 20 Minutes

  • 5. 
    A latte costs $3.50, how much will it cost to buy lattes for your 3 best friends and yourself?
    • A. 

      10.5

    • B. 

      14

    • C. 

      12

    • D. 

      16

  • 6. 
    You loaned $500 and you want the payment back in 4 equal payments, how much is each payment?
    • A. 

      100

    • B. 

      150

    • C. 

      75

    • D. 

      125

  • 7. 
    If your grocery bill was $97.29 how much change would you get back if you give the cashier $100?
    • A. 

      3.71

    • B. 

      2.81

    • C. 

      3.81

    • D. 

      2.71

  • 8. 
    If a 12-pack of batteries costs $18.00, what is the cost per battery?
    • A. 

      1.5

    • B. 

      4.5

    • C. 

      1

    • D. 

      2

  • 9. 
    How much does an item cost on average if the item normally costs $3 but is buy 2, get 1 free?
    • A. 

      6

    • B. 

      4

    • C. 

      2

    • D. 

      3

  • 10. 
    How many apples are needed in a fruit bowl containing six oranges for a dinner party of twelve?
    • A. 

      3 Apples

    • B. 

      6 Apples

    • C. 

      5 Apples

    • D. 

      4 Apples

  • 11. 
    If Jill got 846 votes and Joe got 711 votes, by how many votes did Jill win?
    • A. 

      259

    • B. 

      199

    • C. 

      328

    • D. 

      135

  • 12. 
    How much do you spend at a sale if you buy four books for $2 each and a calculator for $5?
    • A. 

      18

    • B. 

      10

    • C. 

      8

    • D. 

      13

  • 13. 
    How many flowers are in a bouquet containing 3 roses, 10 carnations and 2 tulips?
    • A. 

      21 Flowers

    • B. 

      15 Flowers

    • C. 

      18 Flowers

    • D. 

      17 Flowers

  • 14. 
    If six bananas are in a bag, how many bananas do you have in a dozen bags?
    • A. 

      72

    • B. 

      18

    • C. 

      144

    • D. 

      60

  • 15. 
    How much will it cost to copy a 38-page report at 10 cents per page?
    • A. 

      3.8

    • B. 

      2.4

    • C. 

      3.1

    • D. 

      1.38

  • 16. 
    How many pins does a bowler knock down if he gets 5 on his first ball and 3 on his second ball?
    • A. 

      9 Pins

    • B. 

      7 Pins

    • C. 

      18 Pins

    • D. 

      8 Pins

Back to Top Back to top