Grade 4 is where we see a huge shift in the rigor of academic expectations for students. Instead of just completing computation problems, students need to apply their knowledge of different mathematical concepts across the entire curriculum.   3 Critical Areas in Grade 4 Mathematics:  Attain Fluency and a Create a Deeper Understanding of Multi-Digit Multiplication and Division Develop an understanding of Fraction Equivalence, addition and subtraction of fractions with like denominators, and multiplication of Fractions by whole numbers Understanding that Geometric figures can be analyzed and classified based on their Properties, such as having parallel sides, perpendicular sides, particular angle measures, and symmetry  

Table of Contents

Series 7: Multi-Digit Multiplication

Overview: 

This series explains how to Multiply Multi-Digit Whole Numbers up to 4-digit by 1-digit and 2-digit by 2-digit, using strategies based on place value and the properties of operations. The lessons in this series also explain how to Illustrate and Explain the calculations by using Equations, and rectangular Arrays/Area Models. Remember, even though these strategies differ from those of the past, they help create deeper thinkers, who truly understand what is happening to the numbers instead of just memorizing a standard algorithm. 

Lessons: 

  • Lesson 1: Multiply by Multiples of 10, 100, & 1,000 
  • Lesson 2: Multiply using the Area/Array Method 
  • Lesson 3: Multiply using the Distributive Property
  • Lesson 4: Multiply using Partial Products

Series 8: Division

Overview:   

Grade 4 students are required to find quotients and remainders with up to four-digit dividends and one-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or utilizing the inverse operation. The inverse operation of division is multiplication. Students will also need to be able to illustrate and explain their work by using equations or models. The following strategies will help you understand how to assist in mastering this standard. 

Lessons: 

  • Lesson 1: Dividing by Multiples of 10, 100, & 1,000 
  • Lesson 2: Division using Repeated Subtraction
  • Lesson 3: Division using the Distributive Property
  • Lesson 4: Division using the Box Method

Series 1: Place Value

Overview: 

\r\n\r\n

This series focuses on reading and writing multi-digit whole numbers using different forms including base-ten numerals (standard form), number names (word form), and expanded form. It also assists in recognizing the difference between value and place value and utilizing that knowledge to compare multi-digit whole numbers and the values within them. 

\r\n\r\n

Lessons: 

\r\n\r\n
    \r\n
  • Lesson 1: Place Value vs. Value
  • \r\n
  • Lesson 2: Number Forms: Standard, Word, and Expanded Forms
  • \r\n
  • Lesson 3: Comparing Multi-Digit Whole Numbers 
  • \r\n
  • Lesson 4: Comparing Values of Different Digits
  • \r\n
\r\n\r\n

Series Resources:   
\r\nClick on the File to Download - Content Opens in a New Window

\r\n\r\n

Series 2: Rounding

Overview: 

Students in Grade 4 will use their understanding of place value to Round multi-digit whole numbers to any place value. The lessons in this series will explain the process of rounding using place value and how to find original numbers for one that has already been rounded. For students who struggle with identifying the different place values, use a place value chart to help guide them. This way they are focused on the process of rounding instead of which place value is which? 

Lessons: 

  • Lesson 1: Rounding to Any Place Value 
  • Lesson 2: Finding Unknown Original Numbers 

Series Resources:  
Click to Download - Content Opens in a New Window

More by Shannon Hert

Grade 4 Math Standards $12.95 Per Month Standard+

Grade 4 is where we see a huge shift in the rigor of the academic expectations for students. Instead of just completing computation problems, students need to apply their knowledge of different mathematical concepts across the entire curriculum. 3 Critical...

$12.95
Grade 3 Math Standards $54.95 Per Year Premium+

In Grade 3, students start to emerge from a world of just addition and subtraction and take off with the introduction of multiplication, division, and fractions. The foundation of a lot of important skills is taught in 3rd Grade so it is critical that students master each compo...

$54.95
Grade 3 Math Standards $12.95 Per Month Standard+

In Grade 3, students start to emerge from a world of just addition and subtraction and take off with the introduction of multiplication, division, and fractions. The foundation of a lot of important skills is taught in 3rd Grade, so it is critical that students master each comp...

$12.95
Grade 5 Math Standards $54.95 Per Year Premium+

The academic rigor continues to increase when students reach Grade 5. Students will apply their knowledge of different mathematical concepts across the entire curriculum and increase their proficiency of the 8 Mathematical Practices. With United 4 Math, you'll have no ...

$54.95
Grade 5 Math Standards $12.95 Per Month Standard+

The academic rigor continues to increase when students reach Grade 5. Students will apply their knowledge of different mathematical concepts across the entire curriculum and increase their proficiency of the 8 Mathematical Practices. With United 4 Math, you'll have no ...

$12.95