The Education Quiz.

37 Questions

Settings
Please wait...
Education Quizzes & Trivia

Questions and Answers
 • 1. 
  BLETA PRODHON ?
  • A. 

   QUMSHTIN

  • B. 

   MJALTIN  

  • C. 

   VEZEN

  • D. 

   XHEMIN

 • 2. 
  KUSH E ZBULOI ASPIRININ ?
  • A. 

   BEKIM QORRI

  • B. 

   ARISTOTELI

  • C. 

   PLATONI

  • D. 

   ALEKSANDER FLEMING

  • E. 

   AJNSHTAJN

 • 3. 
  KUSH E TRADHTOJ SKENDERBEUN?
  • A. 

   ADEM JASHARI

  • B. 

   IBRAHIM RUGOVA

  • C. 

   HAMZ KASTRIAOTI

  • D. 

   XHON KASTRIOTI

 • 4. 
  CILA  ESHTE MAJA  ME E LART NE KOSOV
  • A. 

   GJERAVICES

  • B. 

   SHARRIT

  • C. 

   BJESHKEVE TE NEMUNA

  • D. 

   BARILEVES

 • 5. 
  MERCEDES PRODHOHET NE?
  • A. 

   SHQIPERI

  • B. 

   ZVICERR

  • C. 

   GJERMANI

  • D. 

   AUSTRI

 • 6. 
  CILA PIJE ENERGJIKE MERR PRAPA SHTESEN BULL ?
  • A. 

   RED

  • B. 

   BIG

  • C. 

   PIT

  • D. 

   EAGLE

 • 7. 
  KUSH ESHTE KRYEQYTETI I TURQIS?
  • A. 

   STAMBOLLI

  • B. 

   ANKARA

  • C. 

   IZMIR

  • D. 

   MADRID

 • 8. 
  CILI ESHTE FUTBOLLISTI ME I MIR NE BOT?
  • A. 

   C.RONALDO

  • B. 

   PYOL

  • C. 

   L.MESSI

  • D. 

   RUNEY

 • 9. 
  CILI ESHTE E KIPI ME ME SE SHUMTI GOLA NE BOT?
  • A. 

   BARCELONA

  • B. 

   REAL MADRID

  • C. 

   ATL BILBAO

  • D. 

   MANCHESTER UNITED

 • 10. 
  KUSH E  ZBULOI MIKROSOKOPIN
  • A. 

   ROBERT HUDSON

  • B. 

   ROBERT HUKU

  • C. 

   ROBER WILIAMS

  • D. 

   ROBERT JON

 • 11. 
  CILI DO TE JET TRAJNER I  RI I BARCELONES
  • A. 

   GUARDIOLA

  • B. 

   TITO VALINOVA

  • C. 

   MURINJO

  • D. 

   RICARDO GJOVANI

 • 12. 
  CILI ORGAN NE  TRUPIN E NJERIUT KA MADHESIN ME TE MADHE ?
  • A. 

   MELQIA

  • B. 

   ZEMRA

  • C. 

   ZORRET

  • D. 

   PANKREASI

 • 13. 
  SI NDAHET VESHI ?
  • A. 

   V.I JASHTEM,I BRENDSHEM DHE I MESEM

  • B. 

   V.IMADH ,IVOGEL

  • C. 

   V.MUSHKUROR DHE KERRCOR

  • D. 

   NUK NDAHET FARE

 • 14. 
  KUSH ESHTE PRONAR I KETIJ KUIZI ?
  • A. 

   JON KENEDY

  • B. 

   FATLUM MEHOLLI

  • C. 

   IBRIZ BALA

  • D. 

   SAFET UKSHINI

 • 15. 
  CILI NGA GRUPETE GJAKUT ESHTE DHENES UNIVERZAL ?
  • A. 

   GRUPI:O

  • B. 

   GRUPI:A

  • C. 

   GRUPI:B

  • D. 

   GRUPI:AB

 • 16. 
  SA LITRA GJAK KA TRUPI I NJERIUT?
  • A. 

   2 LITRA

  • B. 

   3 LITRA

  • C. 

   5 LITRA

  • D. 

   7 LITRA

 • 17. 
  CILA ESHTE   SHUMA   E KETYRE DY NUMRAVE :2-6
  • A. 

   -6

  • B. 

   NUK EKZISTON

  • C. 

   -4

  • D. 

   -5

 • 18. 
  CILA NGA KETO WEBFAQE ESHTE ME  E POPULLARIZUAR?
  • A. 

   WWW.VUSHTRRIAMP3COM.WEEBLY.COM

  • B. 

   WWW.FACEBOOK.COM

  • C. 

   WWW.TELEGRAFI.COM

  • D. 

   WWW.TWEETER.COM

 • 19. 
  BARCELONA  ESHTE CHAMPION I KETIJ VITI?
  • A. 

   True

  • B. 

   False

 • 20. 
  ZEMRA ESHTE ORGANI THEMELOR TEK NJERIU?
  • A. 

   True

  • B. 

   False

 • 21. 
  NE  CILEN PJES TE GADISHULLIT BALLKANIK GJENDET KOSOVA?
  • A. 

   NE PJESEN QENDRORE

  • B. 

   NE PJESEN PERENDIMORE

  • C. 

   NE PJESEN VERIORE

  • D. 

   NE PJESEN VERI LINDORE

 • 22. 
  CILI ESHTE LIQENI ME I MADH ARTIFICIAL NE KOSOV?
  • A. 

   BATLLAVA

  • B. 

   GAZIVODA(UJMANI)

  • C. 

   SITNICA

  • D. 

   BADOFCI

 • 23. 
  SA  ESHTE SIPERFAQJA E KOSOVES?
  • A. 

   17878KM 2

  • B. 

   10887 KM 2

  • C. 

   10000 KM 2

  • D. 

   1788 KM 2

 • 24. 
  CILA PESHON ME SHUM 1KG METALOSE 1KG PAMBUK?
  • A. 

   PAMBUKU

  • B. 

   METALI

  • C. 

   BARAS

  • D. 

   QELIKU

 • 25. 
  CILET LUMENJ BEJN PJES NE ZONEN E ULET TE FUSHES SE DUKAGJINIT?
  • A. 

   FUSHA E DUKAGJINIT,FUSHA E KOSOVES,LLAPIT

  • B. 

   FUSHA E DUKAGJINIT,ANADRINI DHE DUSHKAJA

  • C. 

   MORAVA,LLAPI,FUSHA E KOSOVES DHE E DUKAGJINIT

  • D. 

   ANAMALI I PEJES,I PRIZRENIT DHE HASI

 • 26. 
  SA PERQIND TE KOSOVES E PERBEJN MALET?
  • A. 

   95%

  • B. 

   88%

  • C. 

   80%

  • D. 

   75%

 • 27. 
  QENDRA KRYESORE E ANTENAVE TE TRIONETIT GJENDET NE?
  • A. 

   NE KODER TE CERRNUSHES

  • B. 

   NE GJIROKASTER

  • C. 

   NE GJERAVIC

  • D. 

   NE QIQAVIC

 • 28. 
  SA KM JAN TE GJATA ALPET E KOSOVES?
  • A. 

   60KM

  • B. 

   79KM

  • C. 

   50KM

  • D. 

   40KM

 • 29. 
  KUSH ESHTE AUTOR I ROMANIT"KRISTAL"
  • A. 

   NAIM FRASHRI

  • B. 

   NAUM VEQIL HARGJI

  • C. 

   SAMI FRASHRI

  • D. 

   ISMAIL KADARE

 • 30. 
  SA MILION BANOR KA KOSOVA SIPAS RIGJISTRIMEVE TE VITIT TE KALUAR?
  • A. 

   2.1MILION

  • B. 

   2.3MILION

  • C. 

   1.7MILION

  • D. 

   1.2MILION

 • 31. 
  CILI ESHTE QYTETI ME I VJETER NE KOSOV?
  • A. 

   PRIZRENI

  • B. 

   VUSHTRRIA

  • C. 

   GJKOVA

  • D. 

   ISTOGU

 • 32. 
  SA MILION BANOR KISHTE KOSOVA NE VITIN 1991?
  • A. 

   1.8 MILION BANOR

  • B. 

   2 MILION BANOR

  • C. 

   2.1 MILION BANOR

  • D. 

   2.5 MILION BANOR

 • 33. 
  CILA ESHTE PARALELJA ME E MADHE?
  • A. 

   MERIDIANET

  • B. 

   RRJETI SHAKLLZOR

  • C. 

   EKUATORI

  • D. 

   LARTESIA ABSOLUTE

 • 34. 
  SA ASTEROIDE RROTULLOHEN RETH DIELLIT?
  • A. 

   1500 ASTEROIDE

  • B. 

   2000 ASTEROIDE

  • C. 

   2500 ASTEROIDE

  • D. 

   3000 ASTEROIDE

 • 35. 
  SA MILION KM2 BOTA ESHTE ME UJ DHE SA ME TOK?
  • A. 

   350 MILION KM2,140 MILION KM2

  • B. 

   360 MILION KM2,150 MILION KM2

  • C. 

   370 MILION KM2,160 MILION KM2

  • D. 

   380 MILION KM2,170 MILION KM2

 • 36. 
  KUSH ESHTE KJO?
  • A. 

   KADRIJE VESELI

  • B. 

   KIM KARDASHIJAN

  • C. 

   JENIFER LOPEZ

  • D. 

   BRITNEY SPEARS

 • 37. 
  KUSH ESHTE KJO?
  • A. 

   KADRIJE VESELI

  • B. 

   KIM KARDASHIJAN

  • C. 

   JENIFER LOPEZ

  • D. 

   BRITNEY SPEARS