Pravidlá Hádzanej 2010 - Quiz

Katalóg otázok z pravidiel hádzanej 2010 AMBRUŠ, J. - RUDINSKÝ, J. 2011: Katalóg otázok z pravidiel hádzanej 2010. [online]. 2011. Dostupné na internete: http://web.slovakhandball.sk/files/skupiny_files/743/Katalóg%20o tázok%20-%20%20pravidlá%20IHF%202010%20s%20odpoveďami.pd f elektronická verzia: ONDREJ SABOL

Questions and Answers
  • 1.

Po zapísknutí na vykonanie 7-m hodu stupil brankár A jednou nohou na čiaru hranice brankára. 7-m hod minul bránku. Rozhodnutie? /1:3, 12:1, 14:9/

• 3.

Krátko pred koncom stretnutia dostáva B2 loptu na súperovom bránkovisku a pokúša sa vystreliť, ale je zastavený faulom. Skôr než lopta opustí ruku hráča B2 zaznie záverečný signál. Rozhodnutie ? /2:4, 14:1a/

• 4.

Krátko pred koncom 1. polčasu musí byť prevedený ešte 7-m hod pre družstvo A. Strela A9 sa odráža od brvna do chrbta brankára, ktorý stojí asi 3 m pred svojou bránkou a potom vletí do bránky B. Signál automatickej časomiery zaznel v okamžiku, keď lopta letela od brvna k chrbtu brankára. Rozhodnutie? /2:4/

• 5.

Po skončení hracej doby je ešte nutné vykonať 7-m hod. Rozhodcovia vyčkajú na bezprostredný výsledok hodu. Ktorý rozhodca ukončí po vykonaní hodu stretnutie? /2:4/

• 7.

Kto rozhoduje o tom, ktorá bránka sa použije pri rozhodnutí stretnutia vykonávaním streľby zo 7-m hodov? /2:2, komentár/

• 8.

Brankár vyrazil strelu a lopta sa kotúľa pred bránkovou čiarou pred bránkou. Potom zaznie automatický signál a ukončuje stretnutie. Rozhodcovia však zistili, že stretnutie bolo ukončené o 5 min skôr a hráči oboch celkov sú ešte na ihrisku? Ako bude hra pokračovať? /2:7, 12:1, 15:5b/

• 9.

Po tom, čo zaznel automatický záverečný signál v polčase rozhodcovia hneď  zistili, že prvý polčas bol ukončený o jednu minútu predčasne. Rozhodnutie? /2:7/

• A.

Predĺžiť druhý polčas o jednu minútu

• B.

Táto minúta už je stratená a nebude nahradená

• C.

Po prestávke nastúpia družstva na jednu minútu na rovnakých stranách ako prvý polčas hrali, potom si vymenia strany a normálne začne druhý polčas

• D.

Zdržia hráčov na ihrisku a dohrajú chýbajúcu minútu

D. Zdržia hráčov na ihrisku a dohrajú chýbajúcu minútu
  • 10.

Družstvo A strieľa na bránku. Brankár B strelu chytá. V tom okamžiku zaznie automatický záverečný signál. Rozhodcovia však upozorňujú časomerača, že do konca 2. polčasu chýba 30 sekúnd hry. Všetci sú ešte na hracej ploche. Ako bude zahájená hra? Pozri /2:7, 12:1, 15:5b/

• 14.

Krátko pred začiatkom stretnutia sa A11 tak zraní, že nemôže hrať. Rozhodnutie? /4:1, 4:3/

A11 môže byť nahradená, ale náhradník nesmie mať už číslo 11

C. A11 môže byť nahradená, jeho náhradník môže mať číslo 11 a musí byť zapísaný v zápise o stretnutí
  • 15.

Družstvo nastúpilo na stretnutie s 5 hráčmi do poľa. Brankár nie je na začiatku stretnutia prítomný. Družstvo B určí ako brankára hráča s číslom 5. Čo vyplýva z tejto situácie pre hráča B5? /4:1/

B5 môže byť použitý ako hráč v poli až vtedy, keď sa dostaví očakávaný brankár

A. B5 môže byť nasadený do hry ako hráč v poli kedykoľvek po korektnom striedaní
  • 16.

Hneď po zahájení stretnutia si prezident domáceho klubu A sadá na striedačku ku dvom funkcionárom, masérovi a trénerovi, čo bude nasledovať? /4:2/

• 17.

Aký je najmenší povolený počet hráčov, ktorí musia byť prítomní na ihrisku pri zahájení stretnutia a zapísaní v zápise o stretnutí. Pozri /4:1/

• 19.

Na začiatku stretnutia pri zahájení bolo prítomných 6 hráčov družstva A. Krátko po zahájení prišli chýbajúci hráči. Hráč A7 vbieha cez striedačku priamo na hraciu plochu. Nie je uvedený v zápise o stretnutí. Rozhodnutie? /4:3, 16:1b/

• 20.

Behom rýchleho protiútoku družstva A vbieha na ihrisko B7 ako nadpočetný hráč a zovrie A5 tak, že mu zmarí jasnú gólovú príležitosť. Rozhodnutie? /4:6, 8:10b, 14:1a, 16:6b/

• 21.

Rozhodcovia nariadili voľný hod pre družstvo A na čiare voľného hodu družstva B. Náhle zaznie hvizd časomerača, ktorý zastavil časomieru. Rozhodcovia zisťujú dôvod pre zásah časomerača. Časomerač ich informuje, že A9 špatne striedal. Rozhodnutie? /16:3a, 4:5, 13:3, vysvet.7/

• 22.

B14 korektne strieda pri prerušení hry, napriek tomu prichádza hvizd od stolíku časomerača. B14 nie je uvedený v zápise. Bolo zistené, že tento hráč má v zápise uvedené číslo 18. Správne rozhodnutie? Pozri /4:3, 13:3, 13:4/

• 23.

Družstvo A bude po záverečnom hvizde vykonávať voľný hod. V tom okamžiku opúšťajú hraciu plochu najskôr A3 a potom A4, aby ich vystriedali A5 a A6, ktorý vstupujú do ihriska. Ktoré s nasledujúcich vyjadrení sú správne? /2:5, 4:5, 16:3a/

• 24.

Hráč B8 nie je uvedený v zápise o stretnutí, dostavil sa neskoro a vbieha priamo zo šatne na hraciu plochu, aby zmaril jasnú gólovú príležitosť súpera tým, že zozadu strčí do naskakujúceho súpera, ktorý stráca kontrolu nad telom. Správne rozhodnutie? /4:3, 8:10b, 14:1a, 16:1b, 16:3e, 16:6b/

• 25.

Kedy je najviac dvom osobám z jedného družstva /funkcionárom alebo hráčom/ povolený vstup na hraciu plochu? Pozri /4:11/

• 26.

Rozhodca píska a dáva time - out, pretože udeľuje hráčovi A2 tretie vylúčenie na 2 min. Keď sa rozhodca otáča k časomeračovi a zapisovateľovi aby signalizoval diskvalifikáciu vbieha tréner A do ihriska a protestuje proti vylúčeniu. Jeden z funkcionárov tohto družstva už bol napomínaný. Rozhodnutie? /4:2, 16:3e/

• 27.

V čase time - outu kvôli zraneniu hráča vbieha nadpočetný hráč družstva A na hraciu plochu napriek tomu, že žiadny rozhodca nedal k tomu povolenie. Rozhodnutie? /16:3a, 4:4, 4:6/

Vylúčenie hráča na 2 min a redukovanie jeho družstva o jedného hráča na 2 min

D. Vylúčenie hráča na 2 min a redukovanie jeho družstva o jedného hráča na 2 min
  • 28.

Voľný hod pre družstvo B je tesne pred koncom stretnutia vykonávaný ako priamy hod na bránku. Automatický záverečný signál zaznie presne predtým, než lopta vletí do bránky. Rozhodnutie? /2:4, 15:5/

• 29.

Rozhodca v poli dáva time-out, pretože hráč týmu A je zranený. Povoľuje lekárovi družstva A vstup na hraciu plochu. Tréner družstva B tiež vstupuje na hraciu plochu a dáva rady svojmu brankárovi. Rozhodnutie? /4:2, 4:11/

• A.

žiadne rozhodnutie, signál dovoľuje vstúpiť na plochu hráčom aj funkcionárom

• B.

Všetci 4 funkcionári družstva B budú napomenutí a v prípade opakovania priestupku budú diskvalifikovaní

• C.

Zodpovedný vedúci družstva B bude napomenutý

• D.

Progresívne potrestanie trénera družstva B

D. Progresívne potrestanie trénera družstva B
  • 30.

Brankár A16 sa zranil a musí byť vystriedaný za A5. A5 si mení dres. Po 20 min je A16 schopný znova nastúpiť a tréner ho strieda. A5 je nasadený do hry v správnom ustrojení ako hráč v poli bez upozornenia zapisovateľa. Rozhodnutie? /4:1/

• 31.

Lopta letí vo vzduchu smerom k postrannej čiare. A3 dokáže zahrať loptu rukou k A7 predtým než lopta doletí k čiare. Pri tom má A3 jednu nohu za postrannou autovou čiarou mimo ihriska. A7 chytá túto loptu a dáva gól. Rozhodnutie? /11:1/

• 32.

Cez prestávku cestou do šatní sa funkcionár družstva A sťažuje nešportovo rozhodcom. Tréner A už bol v priebehu 1 polčasu napomínaný. Rozhodnutie? /8:7a,16:3e, 16:10/

• 33.

A4 opúšťa hraciu plochu mimo priestoru pre striedanie. Potom čo prekročil postrannú čiaru ale ešte skôr než sa dostal do svojho priestoru na striedanie vstúpil A11 korektne na hraciu plochu. Aké bude správne rozhodnutie po hvizde časomerača. /4:4, 4:5, 13:6, 16:3a/

• 34.

B3 sa dopustil prvého chybného striedania svojho družstva v čase prerušenia hry. Tomu predchádzalo nariadenie voľného hodu pre B. B3 nebol doteraz ani napomínaný ani vylúčený. Rozhodnutie? /4:5, 13:3, 16:3a/

• 35.

Po nariadení 7-m hodu pre družstvo A sa hráč A27, ktorý mal vykonávať 7-m hod dopustil chybného striedania. Rozhodnutie? /4:5, 13:3, 16:3a/

• 36.

Družstvo A dosiahlo gól. Rozhodcovia ešte nezapískali začiatočný hod, keď B10 vstupuje na hraciu plochu predtým, než ju B6 opustil. Rozhodnutie? /4:5, 13:3, 16:3a/

• 37.

Na začiatku stretnutia je prítomných len 12 hráčov družstva A pretože neprišli ešte obaja brankári. Družstvo A preto začína s jedným z 12 hráčov do poľa ako s brankárom. Ktoré možnosti sú správne? /4:1, 4:8/

• A.

Hráč v poli, ktorý zahajuje stretnutie ako brankár, musí byť v zápise uvedený číslom 1, 12 alebo 16

• B.

• C.

Brankári družstva A, ktorí prídu dodatočne, musia mať čísla 1, 12, alebo 16

• D.

Jeden z dvoch brankárov, ktorí prišli dodatočne môže byť nasadený ako hráč v poli

B. Hráč v poli, ktorý zahajuje stretnutie ako brankár, môže byť nasadený ako hráč do poľa
  • 38.

V priebehu time-outu sa hráč A5 dopustí prvého chybného striedania svojho družstva a jeho družstvo malo loptu v držaní keď bol time-out nariadený. Rozhodnutie? /4:5, 13:3, 16:3a/

• 39.

Brankár A3 ide vykonávať 7-m hod. A15 vystriedal hráča v poli a vstupuje na hraciu plochu v brankárskom drese, aby chránil prázdnu bránku. Rozhodnutie? /4:1, 4:5, 13:3, 16:3a/

• 40.

A5 je v jasnej gólovej príležitosti. Tréner družstva A urazil časomerača tak, že píska presne v okamžiku, keď A5 naskakuje k streľbe. Rozhodnutie? /Vysvetlivka 7/