Hard Mathematics Quiz

15 Questions | Total Attempts: 141

SettingsSettingsSettings
Please wait...
Hard Mathematics Quizzes & Trivia

Do you know enough about general knowledge math? Take this quiz and find out!


Questions and Answers
  • 1. 
    If 3 percent of light bulbs are defective, how many light bulbs are defective in a batch of 8000?
    • A. 

      24

    • B. 

      320

    • C. 

      240

    • D. 

      260

  • 2. 
    If it snows 1 inch per hour for 2 days, how many inches of snow is that?
    • A. 

      48

    • B. 

      2

    • C. 

      24

    • D. 

      40

  • 3. 
    If dinner cost $50 and you want to leave an 18% tip, how much should you leave?
    • A. 

      9

    • B. 

      18

    • C. 

      5

    • D. 

      10

  • 4. 
    If you take 3 pills each day, how long will a package of 36 pills last?
    • A. 

      6 Days

    • B. 

      20 Days

    • C. 

      12 Days

    • D. 

      3 Days

  • 5. 
    If you buy 10 gallons of gas at $2.899, how much did you spend?
    • A. 

      25.99

    • B. 

      29.64

    • C. 

      28.99

    • D. 

      10.31

  • 6. 
    If tile is $0.63 a square foot, how much will it cost to tile a 10' by 10' room?
    • A. 

      67.64

    • B. 

      12.6

    • C. 

      51.13

    • D. 

      63

  • 7. 
    If Sally's rent is $900 a month, how much will Sally pay for rent for the entire year?
    • A. 

      10800

    • B. 

      10000

    • C. 

      12900

    • D. 

      900

  • 8. 
    How much does it cost to print three 100 page booklets, if each page is 15 cents to print?
    • A. 

      15

    • B. 

      45

    • C. 

      300

    • D. 

      4.5

  • 9. 
    If a product costs 6 dollars to make, and sells for 14, what is the profit from selling 500 units?
    • A. 

      3000

    • B. 

      4500

    • C. 

      4000

    • D. 

      14000

  • 10. 
    If you spend 20 dollars a week on a manicure, how much money is that in a year?
    • A. 

      1040

    • B. 

      1020

    • C. 

      2040

    • D. 

      740

  • 11. 
    Gas is $3.15/gallon and Milk is $1.30/quart; which is more expensive?
    • A. 

      Gas

    • B. 

      Impossible To Tell

    • C. 

      Milk

    • D. 

      They're The Same

  • 12. 
    If you win 10,000 and pay 25% in taxes, how much do you take home?
    • A. 

      7000

    • B. 

      8000

    • C. 

      7500

    • D. 

      2500

  • 13. 
    If you answer 30 questions and get paid $100, how much are you paid per question?
    • A. 

      3

    • B. 

      2.5

    • C. 

      10

    • D. 

      3.33

  • 14. 
    If a person makes $1200/month and rent is 30% of that, how much is rent every month?
    • A. 

      300

    • B. 

      360

    • C. 

      320

    • D. 

      400

  • 15. 
    If a $5 dress lasts one year, and a $50 dress lasts 20 years, which is a better value?
    • A. 

      Can't Tell From This Info

    • B. 

      They're The Same

    • C. 

      $50 Dress

    • D. 

      $5 Dress