Chapter 5 Practice Quiz (5-1 & 5-2)

7 Questions | Total Attempts: 42

SettingsSettingsSettings
Chapter 5 Practice Quiz (5-1 & 5-2)

Use this practice quiz to help study for Wednesday's quiz.


Questions and Answers
  • 1. 
    Represent the ratio 7 : 18  in two other ways
    • A. 
    • B. 
    • C. 
    • D. 
  • 2. 
    • A. 
    • B. 
    • C. 
    • D. 
  • 3. 
    Ben sold 39 tickets to the school play and Jared sold 12 tickets.  What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Jared sold to the number of tickets Ben sold?
    • A. 
    • B. 
    • C. 
    • D. 
  • 4. 
    What is the unit rate for travelling 212 km in 6 hours?
    • A. 

      0.03 km/h

    • B. 

      35.33 km/h

    • C. 

      30.29 km/h

    • D. 

      42.4 km/h

  • 5. 
    Use the unit price to find the total price.   You buy 9 gallons of gas at $1.92 per gallon.
    • A. 

      $8.64

    • B. 

      $18.18

    • C. 

      $17.28

    • D. 

      $21.33

  • 6. 
    You pay $1.75 for 5 bagels.  What is the unit price?
    • A. 

      $0.09 per bagel

    • B. 

      $0.45 per bagel

    • C. 

      $0.35 per bagel

    • D. 

      $0.44 per bagel

  • 7. 
    A store sells packages of pencils.  Which package offers the best unit price?
    • A. 

      17 pencils for $4.42

    • B. 

      14 pencils for $3.78

    • C. 

      15 pencils for $3.60

    • D. 

      18 pencils for $4.50

Back to Top Back to top