What is the total cost of producing 80 units of output? Output for a - ProProfs
Topics-
Products +
     

What is the total cost of producing 80 units of output? Output for a simple production process is given by Q = 2KL, where K denotes capital, and L denotes labor. The price of capital is $25 per unit and capital is fixed at 8 units in the short run. The price of labor is $5 per unit.



A. $525
B. $200
C. $225
D. $25
E. none of the above

This question is part of Chapter 7: Microeconomics
Asked by Twright on Mar 18, 2017

+ AnswerRequest Answer
...

2 Answers

e.Ronald

E.Ronald

Answered on Jan 03, 2018

Capital is defined as the money it takes to make a business run. In order to maintain a business, capital is needed to pay for the supplies, labor and materials needed to run the business. In this word problem, the total cost is wanted to know how much it costs for capital that is needed with the labor costs. In order to solve this word problem, you would need to multiply two times the capital and then multiply that number times the labor costs.

In this problem, the capital is twenty-five dollars per unit. Eight units are completed during a short run. It also costs five dollars for the labor per unit. To solve this, you need to use the formula to get the total cost of 80 units.

 Reply

John Smith

John Smith

Answered on Mar 18, 2017

C. $225
 Reply

Search for Google images
Select a recommended image
Upload from your computer
Search for Google images
Select a recommended image
Upload from your computer
Search for Google images
Select a recommended image
Upload from your computer

Email Sent
We have sent an email to your address "" with instructions to reset your password.