Topics-
Products +
     

Food And Drink Questions and Answers (Q&A)

The fastest-growing FMCG companies in India are:

  • Hindustan Unilever Limited (HUL)
  • Colgate-Palmolive

2 Answers

Hindustan Coca-Cola Beverages Pvt Ltd is one of the largest FMCG companies in India, responsible for the manufacture, package, sale, and distribution of beverages under the trademarks of The Coca-Cola Company.

1 Answer

Riged over 300 is over 11000 too more words so here

1 Answer

It depends on where one goes for food in Iceland. Soft drinks and the like tend to cost around $3, American. Fast food prices range at about the same price as they do in the United States. However, going to a sit down restaurant can range from $15 to $40 for one meal, depending on what is in the meal. Lamb and more traditional Icelandic dishes tend to be pricier, ranging from $25 to $40, American.

The reason the food and drinks are so cheap in American dollars is because the Krona - the Icelandic choice of money - is rather weak after their economic crash in 2008. The current exchange rate is about 110 Krona to $!. The Krona is about as strong as a penny - not very strong at all.

1 Answer

On average, the food and drink in Turkey is less expensive than that in the United States. An 11 ounce water bottle - the kind sold at the grocery stores - is only $0.80. That’s a full dollar less than what it sells for in the United States. A soft drink of the same size is the same price. Again, it sells for a dollar less than it would in the United States.

While those in America will spend $2 or $3 on a loaf of white bread, that same bread costs only $0.40 in Turkey. Granted, these are all average numbers for the food and drinks in Turkey. It may change some around the country, and depend on what is in stock that day.

1 Answer

On average, the costs of food and drink in Budapest are the same as they are in the United States. A small bottle of water costs $0.67, which is actually less than what it is in the United States. However, with a dozen eggs at $1.67, there are some things that are more expensive than in the United States. Eggs actually cost double in Budapest, while bread is about half as much. All together, it averages out to be around the same as what one would pay to eat in the United States.


However, one interesting point to be made about living in Budapest is that restaurants can cost as much as $33 for two people, depending on where you go. While that’ll get you a decent date in the United States, that may not be the best option for Budapest.

1 Answer

Barbados, on the whole, has higher priced food and drink than the United States. While in most parts of America, you can pay $3 for a pound of ground beef, you’ll pay $5.35 on average in Barbados. For eggs, expect to pay a little more than four times that of what you’d pay in America - about $4.71. That’s a lot to spend on just a dozen eggs; for that price, you’d better eat them all.

A meal at a rather inexpensive restaurant in America can cost about $10. In Barbados, you’ll pay about $12.50 for that same meal. It’s not that big of a difference, but it’s a difference all the same. Be prepared for some serious sticker shock.

1 Answer

Prices in Dubai are both above and below what you would pay for food and drink in the United States. Take a small bottle of water, for example. You could pay about $1 in the United States. You’ll pay about $0.34 for it in Dubai. Soda and soft drinks are the same way. A small bottle is about $1.50 in the United States. It’s only $0.51 in Dubai.

However, while you’ll only pay about $20 or $30 for a decent meal at a sit down restaurant in the United States, be prepared to pay $44.92 or somewhere around there in Dubai. Other higher prices include beer (both domestic and imported) and a gallon of regular old milk.

1 Answer

On average, the cost of food and drink is more expensive in Norway that is in the United States. For example, a full meal at McDonald’s in America costs around $7. The same meal at a McDonald’s in Norway will cost $11.31 - almost twice as much as the meal in America. A pound of ground beef costs about $3, depending on brand and quality, in America. In Norway, that same pound of meat could cost as much as $14. This is more than four times as expensive as the meat in America.

Yikes. Am I right? It doesn’t stop there. A meal at a decent restaurant with an appetizer, an entree, and a dessert for two people will cost you about $30 in America. That same meal in Norway is $100.50. Dang. For that, you can go see an ametuer play in addition to the meal in America.

1 Answer

On average, food and drink costs about half as much in Poland as it does in America. For example, a full meal at McDonald’s runs about $7 with tax in America. In Poland, that same meal costs around $2.50. That’s a little less than half the cost of a meal in America. A small bottle of water runs about $1 in America, but half that in Poland.

The same goes for soft drinks and sodas in general. Some irregularities come into this pattern when it comes to regular old groceries. For example, the price of a gallon of regular milk runs about the same in both countries: about $2, give or take $0.20 or so. Eggs are actually twice as expensive in Poland than they are in America.

1 Answer

Loading, please wait...

Email Sent
We have sent an email to your address "" with instructions to reset your password.