Topics-
Products +
     

Business Math Questions and Answers (Q&A)

Again, we need to do a little math; if the cost of 500 tablets is $250 and you will learn to market up by 15% you would market up to $37.50 then you would add that to the $250 and you would get $287.50. Then to find out how much the cost is per pill, you would divide $287.50 by 500 tablets, which equal 0.575 cents per pill. If you have a bottle of 30 tablets, you multiply the 30×0.575, which equals $17.25 per bottle.

Continue Reading

1 Answer

A is the answer to this question. You need to multiply the corresponding money with the numbers that are assigned to them so that you will know the total before adding them to the other amounts that are available. You should also take note that the depositor did not get any cash back.

It is important always to check the amount that you will deposit when you are at the bank because what if the teller makes a mistake? They are not supposed to make a mistake but what if they do? This way, you can be sure that you are depositing the right amount of money to your account. You do not want to get surprised that you do not have enough money, right?

Continue Reading

1 Answer

I dont understand how and why you got that answer?

1 Answer

D and A are the same. I'm assuming you meant to put "decreases" on D?

1 Answer

Loading, please wait...

Email Sent
We have sent an email to your address "" with instructions to reset your password.